Książki

Bardzo dużo wiedzy czerpię z książek. Przedstawiam listę tych, które są dla mnie wartościowe:

 1. Dziecko z bliska” Agnieszka Stein – od tej książki zacząłem poznawanie rodzicielstwa bliskości.
 2. Wolne dzieci” Peter Gray – solidnie przygotowana książka m. in. o historii edukacji; niezbędnik entuzjasty edukacji demokratycznej.
 3. Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe” Alfie Kohn – tytuł mówi już dużo. Chodzi o bezwarunkowa więź, którą są w stanie dać wyłącznie rodzice.
 4. Twoje kompetentne dziecko” Jesper Juul – chyba to właśnie od niej zacząłem przygodę z Juulem.
 5. Self-Reg” Stuart Shanker – o mózgu, samoregulacji (nie mylić z samokontrolą!) – bardzo cenna wiedza, ułatwia poznanie siebie i nazywanie rzeczy po imieniu.
 6. Nie z miłości” Jesper Juul – o tym, jak ważne jest umieć powiedzieć „nie”.
 7. Więź daje siłę” Evelin Kirkilionis – o wartości więzi. Dobra pozycja na start.
 8. „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów.” Gordon Neufeld, Gabor Mate – o tym jak ważna jest więź pomiędzy rodzicami i dziećmi, a także o tym, że relacje rówieśnicze są przereklamowane.
 9. Porozumienie Bez Przemocy” Marshall B. Rosenberg – jedna z ważniejszych lektur. Dobre wprowadzenie do świata PBP.
 10. W świecie porozumienia bez przemocy. Praktyczne narzędzia do budowania więzi i komunikacji” Marshall B. Rosenberg – Porozumienie Bez Przemocy z wieloma przykładami.
 11. Zamiast edukacji” John Holt – mocna lektura poruszająca temat szkodliwości obowiązkowych szkół. Biblia edukatorów domowych.
 12. ​”Czasem czuły, czasem barbarzyńca” Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski – mężczyźni rozmawiają o męskim świecie. Bardzo wartościowa pozycja w obecnych czasach, kiedy to ciągle wokół nas jest zbyt wielu samotnych, a zbyt mało świadomych mężczyzn, mężów i ojców.
 13. ​”Świadome rodzicielstwo” Daniel Siegel, Mary Hartzell – to bardzo ważne, żeby mieć świadomość tego, że przeszłość,  dzieciństwo, ma ogromny wpływ na aktualne rodzicielstwo. Złość, która wydaje nam się uzasadniona („bo dziecko mnie zdenerwowało”), może się brać z naszych osobistych przeżyć sprzed wielu lat. Warto sobie z tego zdać sprawę.
 14. „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” Małgorzata Musiał – bardzo przystępna książka. Dobra na początek. Czuć tu wpływ Juula, Siegela i Rosenberga, czyli coś, co mi bardzo odpowiada.