Książki

Bardzo dużo wiedzy czerpię z książek. Przedstawiam listę tych, które są dla mnie wartościowe:

 1. Dziecko z bliska” Agnieszka Stein – od tej książki zacząłem poznawanie rodzicielstwa bliskości.
 2. Wolne dzieci” Peter Gray – solidnie przygotowana książka m. in. o historii edukacji; niezbędnik entuzjasty edukacji demokratycznej.
 3. Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe” Alfie Kohn – tytuł mówi już dużo. Chodzi o bezwarunkową więź, którą są w stanie dać wyłącznie rodzice.
 4. Twoje kompetentne dziecko” Jesper Juul – chyba to właśnie od niej zacząłem przygodę z Juulem.
 5. Self-Reg” Stuart Shanker – o mózgu, samoregulacji (nie mylić z samokontrolą!) – bardzo cenna wiedza, ułatwia poznanie siebie i nazywanie rzeczy po imieniu.
 6. Nie z miłości” Jesper Juul – o tym, jak ważne jest umieć powiedzieć „nie”.
 7. Więź daje siłę” Evelin Kirkilionis – o wartości więzi. Dobra pozycja na start.
 8. „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów.” Gordon Neufeld, Gabor Mate – o tym jak ważna jest więź pomiędzy rodzicami i dziećmi, a także o tym, że relacje rówieśnicze są przereklamowane.
 9. Porozumienie Bez Przemocy” Marshall B. Rosenberg – jedna z ważniejszych lektur. Dobre wprowadzenie do świata PBP.
 10. W świecie porozumienia bez przemocy. Praktyczne narzędzia do budowania więzi i komunikacji” Marshall B. Rosenberg – Porozumienie Bez Przemocy z wieloma przykładami.
 11. Zamiast edukacji” John Holt – mocna lektura poruszająca temat szkodliwości obowiązkowych szkół. Biblia edukatorów domowych.
 12. ​”Czasem czuły, czasem barbarzyńca” Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski – mężczyźni rozmawiają o męskim świecie. Bardzo wartościowa pozycja w obecnych czasach, kiedy to ciągle wokół nas jest zbyt wielu samotnych, a zbyt mało świadomych mężczyzn, mężów i ojców.
 13. ​”Świadome rodzicielstwo” Daniel Siegel, Mary Hartzell – to bardzo ważne, żeby mieć świadomość tego, że przeszłość,  dzieciństwo, ma ogromny wpływ na aktualne rodzicielstwo. Złość, która wydaje nam się uzasadniona („bo dziecko mnie zdenerwowało”), może się brać z naszych osobistych przeżyć sprzed wielu lat. Warto sobie z tego zdać sprawę.
 14. „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” Małgorzata Musiał – bardzo przystępna książka. Dobra na początek. Czuć tu wpływ Juula, Siegela i Rosenberga, czyli coś, co mi bardzo odpowiada.
 15. Żelazny Jan” Robert Bly – o mężczyznach, o ich inicjacji i o tym, że jest ona bardzo ważna. Wszystko w oparciu o legendę o Żelaznym Janie.
 16. Gdzie ci mężczyźni?” Nikita Coulombe, Philip Zimbardo – dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Dużo o diagnozie aktualnego stanu, który jest wg autorów, kiepski dla mężczyzn – za dużo pornografii i gier komputerowych, za mało relacji. Oprócz tego można znaleźć tam pomysły na poprawę tej niezbyt dobrej sytuacji.
 17. Ciszej proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać” Susan Cain – o tym, że introwersja to nie choroba i że daje ona też sporo korzyści.
 18. Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi” Marzena Żylińska – dla zainteresowanych tym, co dzieje się w mózgu i czemu nijak się to ma do polskiego systemu edukacji. I jeszcze o tym, czemu komputery i tablety nie są potrzebne małym dzieciom.
 19. Mit pracy domowej” Alfie Kohn – o tym, czemu praca domowa nie ma sensu.
 20. Mit rozpieszczonego dziecka” Alfie Kohn – a co to właściwie znaczy rozpieszczone dziecko?
 21. Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” Daniel Kahneman – o tym jak bardzo sami siebie oszukujemy. I o tym, jak trudno jest tego nie robić.
 22. Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari – o wszystkim (początki Ziemi, ewolucja, homo sapiens, religie, poglądy filozoficzne, ideologie, sztuczna inteligencja, przyszłość) dla wszystkich. Książka świetnie prowokuje do własnych przemyśleń.
 23. Homo deus. Krótka historia jutra” Yuval Noah Harari – opis podobny jak w powyższej książce. Też warto.
 24. Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” Matthew Walker – sen (odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości) jest kluczowy dla naszego funkcjonowania i dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s