W jednej grupie czy w osobnych?

We wrześniu moje córki poszły do nowego dla nich przedszkola (systemowego) w Polsce. I to nawet do jednej grupy. Było to możliwe, bo utworzono nową grupę dla dzieci w różnym wieku. Do pomysłu takiej grupy jestem przekonany od dłuższego czasu. Sprawdzało się to przez wiele lat choćby w wiejskich szkołach. W życiu dorosłym też nie spędzam czasu wyłącznie z ludźmi z mojego rocznika. Dotyczy to zarówno mojego życia prywatnego, jak i zawodowego.

No i w tym przedszkolu się to nie sprawdziło. Młodsza córka miała większe trudności z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu, więc nauczycielki chciały ją w tym wesprzeć (z jak najlepszymi intencjami). Wyszło jednak z tego faworyzowanie młodszej dziewczynki, co powodowało ogromną zazdrość starszej. Odreagować mogły obie dopiero w domu, bo w owej placówce słyszały „nie złościmy się!”, „uśmiechamy się do siebie!”, „nie bijemy się!”. W tej grupie nie wychodziły z domowych ról. Dalej jedna z nich była starszą siostrą, a druga młodszą. Uważam, że nie było to korzystne zarówno dla nich, jak i pozostałych członków rodziny.

W nowej szkole (o której pisałem np. tutaj: Szkoła waldorfska) też mogły dziewczyny trafić do jednej grupy. Po wcześniejszych doświadczeniach nie zastanawialiśmy się z żoną za długo. Poszły do osobnych grup. I to działa u nas zdecydowanie lepiej. Zazdrości jest mniej. Każda z nich ma coś swojego – swoją grupę, swoje nauczycielki, swoje zajęcia. Starsza siostra jest jedną z młodszych w swojej grupie, zaś młodsza siostra jest jedną ze starszych. To dla nich nowe doświadczenie.

Te doświadczenia pokazują, że czasem warto rodzeństwo wysłać do innych grup, nawet gdy możliwe jest wysłanie ich do jednej. Z pewnością zawsze warto się nad tym zastanowić.

Jeszcze nie wiem, czy z bliźniętami też to dobrze zadziała. Mam jeszcze chwilę na zastanowienie, bo mają one dopiero pięć miesięcy.IMG_1267.JPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s