Eksperyment językowy II

Pierwszą część cyklu możecie przeczytać tutaj – Eksperyment językowy.

Kończy się właśnie trzeci tydzień wakacyjnego eksperymentu językowego. Dzieci już się lepiej odnajdują w nowej sytuacji. Szczególnie dużą różnice widzę u młodszej córki, która na początku bardzo źle się czuła. Widzę, że służy jej kontakt. Ten jest jednak dużo lepszy, gdy w użyciu jest język polski. Wtedy możliwa jest wymiana.

Po drugiej stronie też zaszła zmiana. Opiekunka jest bardzo otwarta na nowości i w jeden dzień przeczytała książkę M. Musiał „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”, którą przy okazji polecam. Przedstawiona tam wizja rodzicielstwa i przy okazji sposób myślenia o dzieciach, był bardzo dla niej rewolucyjny. Wydaje mi się, że skorzystała z tych nowości. I pewnie także przez to kontakt stał się lepszy.

Jeśli chodzi o samą naukę angielskiego, to trudno mi stwierdzić, jak efektywna ona jest. Nie egzaminuję dzieci. Przypuszczam, że się osłuchują z nowym językiem. Bierna znajomość angielskiego pewnie się poprawia, aktywna też. Młodsza córka powtarza parę zwrotów, np.  „be careful”, starsza zaś liczy do dziesięciu, nazywa owoce (np. strawberries). Coś się dzieje.

Dla mnie najważniejsze jest to, że nie ma w tym wszystkim presji i niepotrzebnych oczekiwań.

​Motywowanie dzieci do tego, żeby się bardziej starały, nie podnosi jakości ich pracy, a raczej ją obniża, podobnie jak chwalenie ich za to, jak ładnie coś zrobiły, jak ładnie coś narysowały, jak bardzo się postarały itp. Dzieci naprawdę rozwijają się lepiej, kiedy robią to dla siebie i dla własnej przyjemności związanej z uczeniem się nowych rzeczy, a nie wtedy, kiedy widzą, że mogą zadowolić w ten sposób dorosłych albo prześcignąć inne dzieci.
„Akcja adaptacja” A. Stein

artur-rutkowski-97622.jpg
Artur Rutkowski, Unsplash

Jedna myśl na temat “Eksperyment językowy II

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s