Groźna konfrontacja

Czy konfrontacja, kłótnia są potrzebne? Czy za wszelką cenę należy powtarzać popularne „nie kłóćcie się”? Nie sądzę, żeby to było dobre. Nie sądzę, żeby zamiatanie pod dywan było dobre dla kogokolwiek. Dużo lepsza jest rozmowa, wyjaśnienie, wyrzucenie sobie jawnie problemów. Lepsze to od zdławionej, pełzającej złości. Często taka złość jest połykana, nie wypływa na zewnątrz i niszczy od środka. To jest bez sensu. Ona i tak wybuchnie prędzej czy później.

Możliwa jest konfrontacja bez niszczenia się, bez oskarżania się. Tego jednak zazwyczaj nie potrafimy, bo w naszych domach rodzinnych się tak nie załatwiało spraw. Domyślanie się, obrażanie – to było (a może i ciągle jest) standardem. Mnie to nie pasuje. Wiem, że można inaczej. Wiem, że gdy mówię, że ja coś chcę lub że coś mi się nie podoba, to chodzi mi o mnie. Biorę też pod uwagę to, że mogę tego nie dostać. Zakładam jednak, że elementem dbania o siebie jest mówienie o moich potrzebach. Używam do tego języka osobistego – „ja chcę odpocząć”, „zależy mi na tym, żeby…”. Druga strona może powiedzieć na czym jej zależy i jest to świetnym punktem wyjścia do rozmowy.

Gdy mówię, że ja czegoś chcę, to zakładam, że i tak może nie być tak, jak ja chcę.

Bez konfrontacji może być trudno dostrzec czyjeś granice. Trudne wydaje mi się bycie w bliskiej relacji bez naruszania własnych granic, bez docierania się. To jest ryzykiem bycia blisko.

Gdy zaczniemy wprowadzać takie zmiany, to konsekwencje mogą być duże. Niektóre znajomości (a nawet przyjaźnie czy związki) nie przetrwają tej próby. Mam wrażenie, że przez to zmienia się ilość na jakość. To co przetrwa może być bardziej autentyczne. A to przecież chyba o to chodzi?

cloudvisual-208962.jpg
CloudVisual, Unsplash

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s