Eksperyment językowy

Przez całe wakacje do moich córek (Mi 4,5 roku i Ma 2,5 roku) przychodzi i będzie przychodzić nowa opiekunka, studentka anglistyki. Zaczęła tydzień temu. Plan był taki, żeby mówiła wyłącznie po angielsku, ale nie wymagała mówienia w tym języku. Dzieci mówią do niej po polsku, a ona powtarza ich słowa po angielsku. Dzięki temu mają one zyskać bierną znajomość języka i być może nawet będą w stanie powiedzieć kilka słów. Właściwie to już po tygodniu mówią „see you”, „muddy puddle”, trochę liczą i być może jest jeszcze coś.

raphael-schaller-173351.jpg
muddy puddle (Unsplash, R. Schaller)

Okazało się jednak, że dla młodszej Ma jest to (czyli słuchanie wyłącznie po angielsku) nie do przejścia. Czuła się niezrozumiana. Ograniczenia w komunikacji werbalnej spowodowały, że nie chciała spędzać czasu z nową osobą. Gdy zmieniła się formuła kontaktu – w kryzysowych sytuacjach zaczął się pojawiać także rozumiany przez nią język polski, kontakt stał się zupełnie inny. Ma zaczęła się czuć słyszana i rozumiana, gdy widziała oczekiwaną przez nią interakcję.

Do czego zmierzam? Do tego, że we wszystkim warto być elastycznym. Sztywność zasad może szkodzić i może też przesłaniać główny cel, którym dla mnie jest dobro moich dzieci.

I jeszcze jedna obserwacja – uważam, że często można znaleźć własny sposób nauki języka. Ta aktualna forma jest dla mnie do przyjęcia, bo mam wrażenie, że moja relacja z dziećmi na tym nie ucierpi. Mam też wrażenie, że dziewczyny się całkiem dobrze odnajdują w nowej sytuacji (tej po modyfikacjach).

PS
Córki tęsknią też do poprzedniej opiekunki, z którą były bardzo zżyte. Spędziły z nią prawie 1,5 roku. Teraz przeżywają żałobę, pożegnały ważną dla siebie osobę.

PPS
Żona mówi, że też tęskni.

Jedna myśl na temat “Eksperyment językowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s