Rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości jest nie tylko dla mam. Jest ono zdominowane przez kobiety. Mimo wszystko nie jest to macierzyństwo bliskości. Każdy rodzic, niezależnie od płci, może je praktykować. To jest rewelacyjne. Dlatego też powstał ten blog, czyli blog ojca.

RB jest dla każdego. Niektórym ono pasuje, inni się w tym nie widzą. Jak to zwykle bywa, krytykują je zazwyczaj ci, którzy o nim za wiele nie słyszeli. Akceptuję to. Nie zamierzam nikogo przekonywać do tego, że jest to jedyna słuszna droga. Co więcej, nie mam pewności, że za jakiś czas moje poglądy będą takie jak teraz. Tylko krowa nie zmienia zdania.

Jak ja rozumiem rodzicielstwo bliskości?

Dla mnie jest ono dbaniem o relację z moim dzieckiem. Traktuje je z szacunkiem. W tym podejściu dziecko nie jest gorszym bytem czy tworem, który dopiero ma zadatki na bycie człowiekiem. Ono po prostu nim jest. Na ten szacunek nie musi sobie zasłużyć. Też go ode mnie bezwarunkowo ma. To ja jestem w pełni odpowiedzialny za tę relację i w związku z tym nie obwiniam dziecka, gdy pojawiają się trudności. To ja się staram dbać o relację. Mam jednak sprzymierzeńca w postaci córek. Im też przecież zależy na tym, żeby mieć ojca. Logika mi podpowiada, że inaczej być nie może. Od ich rodziców, czyli m. in. ode mnie zależy ich przetrwanie, więc nie ma żadnego rozsądnego powodu, aby sądzić, że chcą same sobie zaszkodzić. I znowu się coś pojawia. Uważam, że dzieci są mądre. To chyba wciąż kontrowersyjny pogląd. Bardziej popularnym jest taki, że tych młodych ludzi trzeba odpowiednio ukształtować. Nie przemawia on do mnie. Dzięki temu czuję się swobodniej. Mam przecież mniej zadań do wykonania. Pasuje mi to.

Pasuje mi podejście bliskościowe i dlatego uważam, że rodzicielstwo bliskości mi służy.

steven-van-loy-27355.jpg
Steven van Loy, Unsplash

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s