Czy NVC służy ciału?

Czy NVC sprzyja wyrażaniu emocji?

To jest język empatii, tutaj się dba o swoje potrzeby, ale także bardzo dużą uwagę przykłada się do odczytywania cudzych potrzeb. W następstwie dochodzę do wniosku, że moja złość jest niepotrzebna, a nawet szkodliwa, bo przecież ten drugi człowiek po prostu nie potrafi mi inaczej powiedzieć tego, co powiedział. Nikt go tego nie nauczył. Tylko w ten sposób jest w stanie zadbać o swoje potrzeby. Wtedy pojawia się w mojej głowie głos „To może jednak ja się zajmę tym drugim człowiekiem. Ja przecież jestem mądrzejszy. Ja znam NVC.” Dochodzę zatem do wniosku, że moja złość jest niepotrzebna. Tylko co ja mam z nią teraz zrobić? Rozchodzić? Przecież najważniejsze, żebym przemawiał językiem empatii (nie chcę być szakalem), więc nie ma tu miejsca na moją wyrażoną złość. Złość nie jest empatyczna. Złość odcina od empatii. Rosenberg mówił, że złość jest kontrolką, która pokazuje, że coś nie gra, że jakaś potrzeba nie została zaspokojona. Zgadzam się w pełni, ale co dalej zrobić z taką wiedzą? Szkoda, że nie mówił (albo mnie się nie udało do tego dotrzeć), co zrobić ze skumulowaną energią, żeby się nią nie krzywdzić. Myślę tutaj o krzywdzeniu swojego ciała. Więcej o tym temacie we wpisie: Ciało

Wydaje mi się, że NVC to bardzo wartościowy sposób komunikacji. W wielu przypadkach pozwala się usłyszeć zwaśnionym stronom. Z pewnością pozwala rozwiązywać konflikty. Z pewnością ułatwia namierzenie swoich potrzeb i mówienie o nich. Mam jednak wrażenie, że sprzyja on autoagresji (szkodliwej agresji wyrażanej do siebie) i że przez to nie jest do zastosowania we wszystkich przypadkach.

Mam też słabą wiarę w sensowne użycie NVC, gdy atakuję mnie np. niedźwiedź czy inne dzikie zwierze. Jakoś nie widzę możliwości zastosowania wtedy języka empatii. Czy w niektórych momentach (np. niski poziom cukru, wysoki poziom strachu, wysoki poziom złości) mózg ludzki też nie przełącza się czasem w uproszczony tryb pracy? Z tego co wiem, to tak właśnie jest. Wtedy lepiej wziąć nogi za pas niż liczyć na empatyczną wymianę.

thomas-lefebvre-433.jpg
Thomas Lefebvre, Unsplash

Jedna myśl na temat “Czy NVC służy ciału?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s