Poczucie winy

Usłyszałem niedawno, że najgorszy wiek dla dziecka na pojawienie się na świecie jego młodszego rodzeństwa do dwa lata. W tym wieku występuje u dziecka faza ponownego zbliżenia. U mnie różnica pomiędzy dziećmi wynosi dwa lata bez czterech dni. I przez chwilę zacząłem myśleć, o tym jak mogłem coś takiego zrobić mojemu starszemu dziecku. Przecież ja je skrzywdziłem! To było poczucie winy. Szybko się z tym uporałem. Pamiętam jednak te uczucie.

Mam wrażenie, że poznawanie różnych teorii rodzicielskich może wzbudzać poczucie winy u rodziców. Bo przecież nagle się dowiaduję, ile rzeczy mogłem zrobić lepiej, ile krzywdy wyrządziłem mojemu dziecku. Nie każdy rodzic ma przepracowane swoje tematy i te poczucie winy może być częstym towarzyszem.

Warto o tym pamiętać i traktować innych rodziców z delikatnością, wyczuciem i wyrozumiałością. Wyśmiewanie, ocenianie, dawanie rad z pewnością im nie posłuży.

naomi-august-138149.jpg

Rodzicu, zadbaj o siebie, o swoje potrzeby. To będzie także korzystne dla relacji z dzieckiem.

​Gdy rodzice skupiają się wyłącznie na potrzebach i pragnieniach dziecka, z czasem zaczynają odczuwać złość lub wyczerpanie, a dziecko czuję się niepewnie, gdyż brakuje mu granic.
„Świadome rodzicielstwo”, D. Siegel, M. Hartzell

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s