Popowa wersja RB

Postrzegam Rodzicielstwo Bliskości jako dbanie o więź z dzieckiem. I to w sumie tyle. Tak, to jest bardzo proste na poziomie koncepcji. Nie twierdzę, że jest to łatwe w realizacji.

Ja to realizuję na swój sposób. Daję ci także prawo do realizowania tego po swojemu. Uznaję, że możesz mieć inaczej niż ja.

Odnoszę wrażenie, że popularne jest inne podejście do tematu – poprzez filary Rodzicielstwa Bliskości, które są rozumiane jako zasady, punkty do odhaczenia. Można przecież, wręcz mechanicznie i bez kontaktu ze sobą, stosować się do tych zasad. I to jest dla mnie popowa wersja RB.

Te filary to:

  1. Więź uczuciowa podczas narodzin
  2. Karmienie piersią
  3. Noszenie dziecka
  4. Spanie blisko dziecka
  5. Wiara, że płacz dziecka jest jego sposobem komunikacji
  6. Wystrzeganie się dziecięcych „treserów”
  7. Równowaga

Warto sprawdzić, czy każdy z tych punktów mi pasuje. Bo czy na pewno dziecko odniesie korzyści z chustowania, kiedy to rodzic będzie szczerze to nienawidził? Czy aby na pewno chodzi o to, żeby dziecko leżało w pobliżu kosztem mojego snu? Przecież niewyspany rodzic, to niedobrze funkcjonujący rodzic. A czy karmienie piersią także jest obowiązkiem każdej mamy? Co z kobietami, które nie są w stanie tego punktu wykonać? Czy to oznacza, że nie są rodzicami bliskościowymi?

Realizowanie RB poprzez odhaczanie punktów jest dla mnie połączone z zewnątrzsterownością. Czy jak się pojawi ósmy filar, to też go tacy rodzice zaczną realizować? Może prowadzić także do porównywania się (inni realizują przecież wszystkie punkty) i odczuwania winy (bo nie zrealizowałem punktu 4 wystarczająco dobrze).

Jeśli nie czuję w sobie, co oznacza ta więź, to będę zadawał mnóstwo pytań:

  • Jak zabrać dziecku smoczek w duchu RB?
  • Jak uspokoić dziecko w duchu RB?
  • Jak zrobić coś innego w duchu RB?

A to nie tędy droga.

Jedyną w pełni satysfakcjonującą dla mnie drogę widzę poprzez bycie w kontakcie ze sobą. Być może wtedy realizacja filarów (wszystkich albo części) będzie odpowiedzią na pojawiające się potrzeby. Widzę w tym autentyczność i przez to wielką wartość.

andrew-branch-191920.jpg
Andrew Branch, Unsplash

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s