Konfluencja

Wg Wikipedii konfluencja to:

zatarcie się granicy pomiędzy jednostką a otoczeniem, interpretowanie rzeczywistości poprzez rozmyte doświadczenie relacji ze środowiskiem

Czemu akurat o tym piszę? Po pierwsze dlatego, że poznałem ten termin 🙂 Po drugie to dlatego, że łączy mi się to bardzo z rodzicielstwem. Kojarzę mówienie wyłącznie w formie „my myślimy”, „my chcemy”. Czy jest w tym coś niepokojącego? Tak tego nie chcę nazywać. Uważam jednak, że warto się przyjrzeć sobie pod tym kątem. Myślę, że konfluencja niczego dobrego nie daje. Jest to jeden z mechanizmów obronnych, jeden z mechanizmów unikania kontaktu. Częste korzystanie z niego powoduje niemożność bycia w kontakcie ze sobą, a w następstwie także niemożność bycia w kontakcie z innym człowiekiem. Trudno jest w takim stanie stwierdzić, co jest moje, a co już moje nie jest. To nie jest pożądany stan. Takie funkcjonowanie rozmywa także odpowiedzialność za swoje czyny, bo w końcu to zawsze my coś zrobiliśmy, nigdy ja sam.

chad-madden-171327
Chad Madden, Unsplash

Pojęcie konfluencji można także rozszerzyć o zlanie się z jakąś ideą, wyobrażeniem, poglądem. Ta forma nie wydaje mi się już tak łatwa do zobaczenia. Czuję, że myśl „nie zabijaj” tkwi bardzo głęboko we mnie. Przypuszczam, że podobnie ma większość ludzi w moim kręgu kulturowym. Mam wrażenie, że równie głęboko siedzi we mnie myśl „nie bij dzieci”. Znam jednak ludzi, dla których bicie dzieci jest czymś właściwym, jest działaniem dla ich przyszłego dobra. Te przykłady pokazują mi, że zlanie się z ideą trudniej jest mi zauważyć. Sam nie wiem, która idea jest cząstką mnie (jest mną), a z którą się tylko skleiłem. Czy mój pogląd o tym, że dzieci nie należy bić jest częścią mnie, czy może jestem z nim zlany? A może to bez znaczenia? Sam nie wiem.

Na koniec pytanie. Czy jak mam zdjęcie profilowe z żoną lub dzieckiem i nazwa konta opisuje więcej niż jedną osobę, to już jest to konfluencją?

PS Ups i motyla noga! Przypomniałem sobie, że mam takie jedno rodzinne konto mailowe :/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s