Czy aby na pewno rywalizacja napędza postęp?

Kojarzę taki pogląd – to rywalizacja napędza postęp, to dzięki rywalizacji człowiek poleciał w kosmos, to dzięki rywalizacji człowiek stanął na Księżycu.

Czy aby na pewno?

Obejrzałem ostatnio film Ukryte działania (Hidden Figures), który to przedstawiał historię trzech kobiet (a dokładnie to trzech murzyńskich kobiet – to istotne, bo akcja się toczyła w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to jeszcze rasizm był czymś zupełnie normalnym i oczywistym) pracujących dla NASA. Odniosłem wrażenie, że można dwojako podejść do tematu wysyłania pierwszego człowieka w kosmos. Można patrzeć na niego przez pryzmat rywalizacji pomiędzy USA a ZSRR. To bardzo popularny pogląd. To często przedstawiany przykład na to, jak wiele daje nam rywalizacja. Ówczesne czasy były podszyte nieustannym strachem – nawet dzieci w szkołach uczyły się, jak postępować w czasie ataku rakietowego.Tak na marginesie, to nie są wymarzone warunki do pracy dla mózgu. Ja natomiast zauważyłem, że to współpraca pozwoliła osiągnąć cel. Nawet częściowa rezygnacja z segregacji rasowej w NASA dała wymierne korzyści – osiągnięcia celu. To dzięki współpracy udało się go osiągnąć zespołowi. Jeżeli ma to być dowodem na coś, to raczej na to, że współpraca napędza rozwój.

Być może osiągnięcia, które rzekomo wynikają z konkurowania, przyszłyby wcześniej, gdyby było tam miejsce na współpracę. Tego się nie dowiemy.

austris-augusts-140145.jpg
Austris Augusts, Unsplash

Liczę na to, że w polskim szkolnictwie bardziej popularny będzie pogląd o wielkiej mocy współpracy i destrukcyjnym wpływie chorej konkurencji. Mam nadzieję, że niedługo skończą się czasy, w których minister szkolnictwa będzie uważał, że uczniom należy utrudnić życie, że ma być trudno.

Ja jestem konserwatystką, więc uważam, że w szkole nie ma być fajnie, ma być dość trudno, byście wychodząc do świata wiedzieli, że życie nie jest takie proste (…) I jeśli ktoś wam mówi, że w szkole ma być fajnie, to znaczy, że temu komuś nie zależy na was – Anna Zalewska, Minister Edukacji

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s