Rozumiem cię

Gdy słyszę, że ktoś mówi do mnie „rozumiem cię” w trudnym dla mnie momencie, to się buntuję. Odczuwam wtedy złość. To nie jest coś, co jest mi wtedy potrzebne. Buduję to za to mur pomiędzy mną, a moim rozmówcą. Gdy ktoś mówi, że mnie rozumie, to spodziewam się za chwilę złotej rady („powinieneś zrobić tak i tak”, „jak ja byłem w podobnej sytuacji, to…”) albo marnego pocieszenia („nie martw się, będzie lepiej”, „nie ma co się przejmować”).

Odrobinę lepiej już jest, gdy usłyszę „próbuję cię zrozumieć” (bo to jednak oznacza, że mnie nie rozumiesz), ale tego też nie potrzebuję. To także odwraca ode mnie uwagę. Czy to znaczy, że mam zadbać o ciebie, żebyś zrozumiał? Od razu sobie mogę też zadać pytanie – a czemu próbujesz zrozumieć, do czego ci to służy? Czy chodzi tu o zwykłą ciekawskość (nie  mylić z ciekawością!)? Czy da się zrozumieć czyjeś emocje? Nie sądzę. Uważam za to, że można je współodczuwać. W związku z powyższym – próby zrozumienia też nie potrzebuję.

Uważam za to, że cenne jest zapytanie o odczuwane emocje, szczególnie, jeśli się nie ma pewności, o jaką emocję chodzi. Czy jest to np. strach, czy może raczej smutek. To nie zawsze jest łatwe do zauważenia. Przynajmniej nie dla mnie.

Jednak tym co jest mi naprawdę potrzebne w trudnym momencie jest empatia. Ona nie potrzebuje zrozumienia. Ona zawsze działa. Zakładam, że inni (w szczególności moje dzieci) też tak mają i wobec tego zamierzam je traktować tak, jak sam chciałbym być traktowany.

jordan-whitt-145327.jpg
Jordan Whitt, Unsplash

PS

Psychoterapeuta Gestalt nie musi znać historii swojego klienta, żeby z nim pracować. Wystarczy to, co się dzieje tu i teraz (emocje, ciało, umysł).

Jedna myśl na temat “Rozumiem cię

  1. Bardzo trafne. Mnie osobiście słowo „rozumiem Cię” frustruje i powoduje (na szczęście) kontrolowane napady agresjii. Dlatego właśnie po psychoterapii, zakończyłam jej trwanie sama bez zbędnych ceregieli- jeszcze jedno „oh tak rozumiem Cię” i chyba poszłabym siedzieć za zabójstwo ;]]] emocje, emocje, emocje! Jak dobrze że są jeszcze mężczyźni którzy wiedzą że są one potrzebne!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s