Niskie kompetencje kobiet

Jakiś czas temu pisałem o stereotypach płciowych i o ich wpływie na dzieci, a potem dorosłych ludzi – Mądra dziewczynka, ładny chłopiec. Podobno jest to bardzo powszechne, że to mężczyźni dużo częściej podejmują się różnych działań, mimo że ich kompetencje nie są największe (czy nawet wystarczające). Mam wrażenie, że tak też to wygląda w tematach rodzicielskich. W roli ekspertów (w telewizji, czy na konferencjach) występują czasem mężczyźni, którzy nie posiadają odpowiednich kompetencji i o psychologii wiedzą po prostu mało. Mimo wszystko, nie przeszkadza im się to wypowiadać w charakterze ekspertów. Co więcej, potrafią oni nawet parać się poradnictwem. Niesamowita jest dla mnie ta buta, brak pokory i arogancja. Jednocześnie widzę tu brak odpowiedzialności za swoje czyny, które mogą wyrządzić krzywdę. A może to tylko brak wyobraźni?

16406876_1716477071908082_9198173061546611511_n

Marcin Meller (cytowany przez swoją żonę Annę Dziewit-Meller w artykule W pułapce kompetencji) regularnie słyszy od kobiet, że nie wezmą udziału w jego programie, bo nie mają odpowiednich kompetencji. Nie zdarza się, żeby mężczyźni tak postępowali. Mnie to nie dziwi. Wszak od dziecka, to szczególnie dziewczynki mają być grzeczne, ciche, spokojne. Wiadomo, że chłopcy muszą się wyszaleć i wiadomo, że częściej to oni są zdolni (dziewczynki są za to pilne – to oczywiste).

Widzę tu sporo miejsca na podjęcie działań przez rodziców. Szczególnie dużo mogą zrobić matki, które na własnej skórze odczuwają efekt wychowywania na grzeczne dziewczynki. Mężczyźni mogą sobie nawet z tego nie zdawać sprawy – i przeprowadzane przeze mnie rozmowy potwierdzają, że tak właśnie jest. Drogie panie, możecie biernie czekać, aż to mężczyźni podejmą decyzję, o tym, że chcą się zmienić. Możecie także same zacząć działać, wziąć tego byka za rogi, tak jak to zrobiła Anna Dziewit-Meller.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s