Kwalifikacje

Co to znaczy mieć odpowiednie kwalifikacje? Czy kwalifikacje muszą mieć poparcie w dokumentach? Czy dyplom ukończenia studiów lub kursu jest kluczowy? Moje doświadczenia pokazują, że można mieć dyplom, a nie mieć odpowiedniej wiedzy.
Zastanawiam się, czy istnieją takie kwalifikacje, które uprawniają do poradnictwa. Myślę, myślę i już. Tak, wiem. To łatwe. Wystarczy umieć czytać w czyichś myślach. Poza tym warto mieć odpowiednią wiedzę psychologiczną, żeby dobrać odpowiednią do sytuacji poradę.

Czy to jedyny sposób, żeby komuś pomóc? Czy muszę sam zrozumieć czyjś problem, a potem próbować komuś wytłumaczyć, jak może postąpić, jak ja to widzę. Mogę przecież postąpić inaczej. Mogę powiedzieć, co usłyszałem od klienta. Wtedy mój klient też usłyszy, co ja usłyszałem i będzie mógł się trochę zdystansować do wypowiedzianych przez siebie słów. To może mu pomóc. Mogę też zadawać pytania, których klient sam sobie nie zadaje. Mogę dać klientowi moją empatię. Widać, że mam narzędzia, które umożliwiają mi pomaganie bez dawania rad.

cristian-newman-141875.jpg
Cristian Newman, Unsplash

Szukanie pomocy psychologicznej to bardzo wrażliwa kwestia. Gdy będę takiej pomocy potrzebował, to z pewnością wybiorę certyfikowanego (lub ewentualnie będącego w trakcie szkolenia) psychoterapeutę, który jest w superwizji. Dyplom ukończenia przez niego studiów psychologicznych nie będzie mnie wtedy wcale interesował.

Jedna myśl na temat “Kwalifikacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s