Grupy internetowe

Jestem już zmęczony uczestniczeniem w kilku grupach fejsbukowych spod znaku rodzicielstwa bliskości. W każdej z tych grup większość pytań jest skierowanych do „mamuś”, „dziewczyn” itd. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest tam więcej kobiet, ale co z tego. To dla mnie nie powód, żeby tak pisać. To tak jakby prezydent w orędziu zwracał się do słuchaczy „Obywatele rasy białej”, ewentualnie „Obywatele wyznania rzymskokatolickiego”. Sprawia to, że źle się czuję w takim miejscu. Regularnie mówię/piszę o tym, ale do większości osób to nie trafia.

glenn-carstens-peters-203007.jpg
Glenn Carstens-Peters, Unsplash

Zastanawiam się, czy te same kobiety narzekają, że ich mężczyźni nie są wymarzonymi ojcami. To już oczywiście moje fantazjowanie, ale wyobrażam sobie, że tak to może właśnie działać. Z jednej strony nie dopuszczają ich do głosu, próbują blokować ich działania, a z drugiej strony narzekają na ich nieobecność. Do tego mojego wyobrażenia pasuje także przekazywanie takiej wizji swoim dzieciom.

Innym problemem jest zjawisko permanentnego poradnictwa przez internet. To dokładnie tak jak z poradami lekarskimi. Nie wierzę, że mogą być one rzetelne (w większości przypadków), gdy nie ma kontaktu bezpośredniego z pacjentem. W ogóle nie wierzę w poradnictwo, wierzę natomiast, że możliwa jest pomoc klientowi podczas spotkania na żywo.

Co w takim razie ja robię w tych grupach? Nie radzę, bo nie mam takich kompetencji. Uważam, że nikt nie ma takich kompetencji i o tym już pisałem w innym miejscu – Kwalifikacje. Czasem zadaję pytania, które w moim zamyślę mogą sprowokować do samodzielnego myślenia. Przedstawiam też własne zdanie i mówię, jak to u mnie wygląda. I tyle. Wszystko inne uważam za nadużycie i manipulację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s