Poczucie własnej wartości, pewność siebie i samoocena

Odnoszę wrażenie, że te pojęcia często są wrzucane do jednego worka, a czasem nawet utożsamiane ze sobą. Dla mnie każde z nich oznacza coś innego.

Poczucie własnej wartości jest dla mnie kluczowe i to od niego chcę zacząć. Własna wartość oznacza dla mnie, że niezależnie od tego, co się dzieje, jak ja oceniam swoje kompetencje w różnych dziedzinach, swoje czyny, to i tak czuję się ze sobą dobrze. Uważam, że jestem wartościowym człowiekiem, mimo że nie umiem jeździć na nartach, nie pływam i nie mówię za dobrze po angielsku. Jedno z drugim nie ma związku. Na poczucie własnej wartości nie mają wpływu czyjeś oceny, są bez znaczenia. Ważne jest to, co ja mam w sobie. Uważam, że mogę też się źle czuć w sytuacjach publicznych, czyli mogę nie mieć pewności siebie, mimo że uważam się za wartościowego człowieka.

I właśnie, czym jest dla mnie pewność siebie? To coś, co już lepiej widać z zewnątrz. Mogę ją zauważyć u osób, które występują w telewizji. Mogę ją zauważyć w biznesie, np. u dyrektorów. Wierzę, że w dużym stopniu można ją zbudować. Świetnie, gdy współgra ona z poczuciem własnej wartości. Wtedy jest ona naturalna. I to jest dla mnie sytuacja idealna.

amar-yashlaha-122277.jpg
Amar Yashlaha, Unsplash

Istnieje jeszcze coś takiego jak samoocena. Tutaj nie za bardzo rozumiem, co oznacza te pojęcie bez kontekstu. Nie rozumiem, co to oznacza, że ktoś ma wysoką samoocenę. Czy to znaczy, że ocenia wszystkie swoje kompetencje wysoko? Rozumiem, że ktoś kto uważa, że dobrze mówi po hiszpańsku, ma wysoką samoocenę w tej dziedzinie. To jest dla mnie zrozumiałe.

Ten temat nie jest do końca dla mnie jasny. Podałem jedynie moje bieżące poglądy na ten temat. Czytelniku, jeśli masz coś do dodania, albo nie zgadzasz się z tym, co napisałem, to zapraszam Cię do kontaktu. Chętnie się dowiem, jak to jest u Ciebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s