NVC

Polubiłem NVC (Nonviolent Communication, czyli Porozumienie Bez Przemocy) od pierwszego wejrzenia. Bardzo mi się podoba, że da się ten język empatii bardzo łatwo zastosować chyba we wszystkich miejscach – w domu, w szkole, w pracy. To jest bardzo dużą wartością. Cieszę się, że nastała moda na wdrażanie tych prostych zasad, które po chwili są już naturalne dla praktyków. Uważam, że to może tylko nam (społeczeństwu) służyć.

Porozumienie Bez Przemocy znam od kilkulat, ale nie pod taką nazwą. Samą nazwę poznałem niedawno. Języka empatii zacząłem używać w rozmowach z psychoterapeutą. Teraz wydaje mi się on naturalny. Staram się nie mówić o tobie, ale o sobie. Mówię o swoich potrzebach. Sprzeciwiam się, gdy ktoś mówi, jaki ja jestem. Widzę, że to działa.

petermiller-fickr
Peter Miller, flickr

Dobrze wydaje mi się zacząć przygodę z językiem empatii (zrozumienia) od poznania kilku prostych zasad:

  • mówię o sobie, o swoich potrzebach, uczuciach, emocjach,
  • sprawdzam, czy moje wyobrażenia są właściwe (bo zakładam, że mogę się pomylić),
  • nie oceniam,
  • mówię o tym, czego oczekuję od rozmówcy (a nie o tym, czego ma nie robić, czy jaki ma nie być).

Ja miałem tak, że na początku wydawało mi się to  bezsensowną, sztuczną mową – było to dla mnie wyłącznie zbiorem zasad. Po jakimś czasie zaczynało mi się to wydawać naturalne. Potem każdy inny rodzaj dialogu zaczynał być dla mnie dziwny, niepożądany i utrudniający kontakt. Tak mi zostało do dzisiaj.

NVC ma jedną, ogromną zaletę – nie budzi takiego oporu jak psychoterapia, której to sporo ludzi się obawia. Być może jest to naturalny opór i trochę go rozumiem. Wydaje mi się, że nikt nie chce być pacjentem, a tak się ciągle czasem nazywa klientów gabinetów terapeutycznych. Różnica pomiędzy jednym, a drugim pojęciem jest znacząca. W tym pierwszym przypadku zakłada się bierność (pacjent leży, nie ma wpływu na leczenie), klient zaś jest aktywny, sam przychodzi po pomoc i może zrobić co chce.

5 myśli na temat “NVC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s