Czemu bajki wydają mi się ważne

Jestem po zajęciach z analizy transakcyjnej. Poszukiwałem własnego skryptu – scenariusza, który przez całe życie realizuję. Okazało się, że moim przypadku bardzo mocno na niego wpłynęła bajka. Obejrzałem ją dosyć późno, bo gdy miałem 11 lat. A mimo to okazała się być wystarczająco mocna, żeby dominować.

robyn-budlender-112521.jpg
Robyn Budlender, Unsplash

Mam pomysł na dwa warianty:

  • Ta właśnie bajka jest spójna ze wcześniejszymi doświadczeniami, przekazami. Jakoś już powinno być wg przekazów rodziców i ta właśnie bajka do tego pasuje. Np. rodzice mówią mi, jak ważne jest, żeby być księciem z bajki i takie właśnie opowieści mi serwują. Potem trafiam na bajkę, w której tak jest i ja ją przez to lubię. Trochę tak jak w Rejsie („Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”).
  • Bajka jest proponowana przez rodzica (najczęściej najważniejszą osobę) i dlatego jest bardzo mocnym przekazem dla dziecka. W uproszczeniu – mama czyta mi Kopciuszka, bo chce, żebym był jak Kopciuszek.

Być może jest jeszcze inaczej, ale ja stawiam akurat taką hipotezę. W każdym razie wydaje mi się, że podsuwane dzieciom bajki mogą mieć wpływ na ich życie.

Drogi czytelniku, zastanów się nad swoją ulubioną bajką w wieku sześciu lat, może też Cię to doprowadzi do ciekawych przemyśleń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s