Konsekwencja

Zacząłem się ostatnio zastanawiać, czy konsekwencja jest dla mnie pożądaną cechą. Od zawsze słyszałem, że to ważne, żeby rodzice wychowywali dzieci konsekwentnie, tzn. nie pozwalali sobie „wejść na głowę”, żeby trzymali się ustalonych (przez siebie) zasad. To miało zbudować takie umiejętności u dzieci. I może faktycznie tak to działa. Ja w to wierzę.

To jednak nie jest mi bliskie. Ważne dla mnie jest bycie w relacji z drugim człowiekiem. Szczególnie ważne jest dla mnie bycie w bliskiej relacji z moimi dziećmi, a konsekwencja może mi to utrudnić. Staram się być wyczulony na potrzeby dzieci i reagować adekwatnie do sytuacji. Ważna jest dla mnie empatia. W żaden sposób nie mogę tego połączyć z konsekwencją. Ona kojarzy mi się raczej z podejściem – cokolwiek się dzieje, ja robię swoje. Odnoszę wrażenie, że pod przykrywką konsekwencji łatwo można dojść do kar – np. „Zrobiłeś coś, a umawialiśmy się, że tak się u nas w domu nie robi, wobec tego nie grasz na komputerze dzisiaj. I pamiętaj, że to nie jest kara! To tylko konsekwencja twojego postępku!” . Przez niektórych zwane są one także naturalnymi konsekwencjami, mimo że ich naturalność jest (przynajmniej dla mnie) mocno wątpliwa. Te prawdziwie naturalne wiążą się dla mnie bardziej z prawami natury – np. spadłem z drabiny i w konsekwencji złamałem nogę. Jest różnica, nieprawdaż?

gaelle-marcel-156147.jpg
Gaelle Marcel, Unsplash

Zastanawiam się jeszcze, czemu ma służyć bycie konsekwentnym. Pierwsze skojarzenie – to przecież oczywiste, bez konsekwencji nie sposób osiągnąć zakładanego celu. I tutaj nie zgadzam się z tym znowu, tzn. nie uważam, żeby to był jedyny sposób. Ja mam tak, że konsekwencja w działaniu wynika z mojej motywacji wewnętrznej. Jeśli jestem prawdziwie zmotywowany do czegoś, to będę w następstwie konsekwentnie dążył do osiągnięcia celu. I takie rozumowanie sprowadza mnie do tego, że nie mam potrzeby trenowania konsekwencji. Wystarczająca jest odpowiednia motywacja wewnętrzna. To z kolei prowadzi mnie do poczucia własnej wartości, ale to już temat na inny wpis.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s